Jacek Janas

Absolwent Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Ukończył studia podyplomowe w zakresie ekonomicznych problemów transformacji elektroenergetyki (SGH) oraz restrukturyzacji przemysłu ciężkiego (Politechnika Śląska, Uniwersytet Minnesota).

Od początku pracy zawodowej związany z energetyką. Karierę rozpoczął w 1989 r. w Zespole Elektrociepłowni Bytom, gdzie przeszedł wszystkie jej szczeble, od maszynisty kotła do stanowiska prezesa zarządu. Od 2011 r. związany z TAURON Wytwarzanie, gdzie pierwotnie pełnił funkcję wiceprezesa, dyrektora ds. produkcji, a w lutym 2016 r. stanowisko prezesa zarządu.

Jest członkiem zarządu Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie, członkiem zarządu Stowarzyszenia Elektryków Polskich Oddział Zagłębia Węglowego, członkiem Rady Izby Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Poza zaangażowaniem w dziedzinie pracy zawodowej aktywnie uczestniczy i propaguje działania w obszarze kultury i sportu na Śląsku. Wykłada na Politechnice Śląskiej. W wolnych chwilach zapalony motocyklista.