• Start
  • Poznań KOCHA czyste powietrze

Poznań KOCHA czyste powietrze

Już trzeci raz, tym razem w Poznaniu, Polski Komitet Energii Elektrycznej zorganizował debatę pod hasłem „Energetyka kocha czyste powietrze”.
27 czerwca w sali konferencyjnej Concordia Design eksperci PKEE, lokalne władze, zaproszeni goście oraz mieszkańcy wzięli udział w dyskusji o problemach związanych z zanieczyszczeniem powietrza w mieście.

Po Grudziądzu i Jaworznie przyszedł czas na stolicę Wielkopolski. Z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej aż 36 znajduje się w Polsce. Problem smogu jest szczególnie widoczny zimą – poziom szkodliwych pyłów PM 10 i PM 2.5 wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy, utrudnia oddychanie i zwyczajnie zagraża zdrowiu. Coraz częściej polskie miasta przypominają te w Chinach – ludzie chodzą po ulicach w maskach, aby uniknąć konieczności wdychania szkodliwych substancji.

Dr inż. Janusz Zyśk, współautor raportu PKEE „Energetyka Kocha czyste powietrze”, w trakcie poznańskiej debaty zapewniał, że problem smogu wbrew powszechnej opinii to nie wina przemysłu i energetyki - Od 1990 roku energetyka zawodowa zmniejszyła emisję zanieczyszczeń o około 80%. Obecnie stosowane filtry zapewniają, że zanieczyszczenia płynące z kominów elektrowni są minimalne. Za obecność w powietrzu pyłów PM 10, PM 2.5 i benzopirenu odpowiada przede wszystkim niska emisja. Większość szkodliwych substancji jest emitowana przez gospodarstwa domowe - Jak dodawał dr Zyśk, to właśnie niska emisja stanowi również największe zagrożenie dla zdrowia.

W dyskusji wzięli również udział: Tomasz Kosiński – wicedyrektor biura PKEE w Warszawie, Sławomir Krenczyk – Dyrektor Departamentu PR i Komunikacji ENEA S.A., Danuta Krysiak – Wydział Monitoringu Środowiska WIOS, Hanna Grunt - Zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Poznań, Filip Rdesiński – Prezes Polskiego Radia Poznań, Maciej Lum – Szef Zespołu Doradców Energetycznych w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, lokalne media, organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy Poznania.

Uczestnicy dyskusji zwracali wielokrotnie uwagę, że za niską emisję nie są odpowiedzialne tylko czynniki ekonomiczne. Często ludzie zamożni, których stać na ogrzewanie domów paliwem wysokiej jakości, spalają w piecach odpady. Dlatego, jak powiedziała Hanna Grunt z Wydziału Ochrony Urzędu miasta w Poznaniu, bardzo ważne jest podnoszenie świadomości społecznej - Naszym najistotniejszym działaniem jest edukacja, edukacja i przede wszystkim edukacja. Brak stosowania paliw dobrej jakości jest nie tylko efektem ubóstwa, lecz często wynika z niewiedzy – zaznaczyła.

Debaty organizowane przez PKEE są również okazją do prezentacji rozwiązań antysmogowych oferowanych przez spółki energetyczne. Sławomir Krenczyk z grupy Enea S.A mówił między innymi o skrojonych na miarę ofertach ogrzewania wykorzystujących najnowocześniejsze rozwiązania i inteligentne technologie - Jesteśmy firmą odpowiedzialną społecznie i dlatego aspekt ekologiczny oraz poprawa jakości powietrza są dla nas ważne. Chcemy kształtować świadomość Klientów w zakresie ochrony środowiska i walki ze smogiem. W naszej ofercie dostępne są produkty, jak np. Enea Eco, które są ciekawą alternatywą dla tych, którzy chcą rozpocząć korzystanie w swoich domostwach z ogrzewania elektrycznego lub też ładować pojazdy elektryczne w godzinach nocnych. – podkreślał przedstawiciel ENEA S.A.

Debata cieszyła się dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej – Nasze debaty organizujemy dla ludzi, dla mieszkańców. Zawsze cieszymy się gdy osoby z Sali, tak jak w Poznaniu, zadają nam pytania i dzielą się z nami swoimi wątpliwościami. Jako Polski Komitet Energii Elektrycznej, przekazujemy rzetelną wiedzę, informacje, wyniki badań, ale do skutecznej walki o czyste powietrze niezbędne jest zaangażowanie i współpraca ze społeczeństwem, stąd debaty właśnie na poziomie regionalnym.  – podsumowywał spotkanie Tomasz Kosiński, wicedyrektor biura PKEE w Warszawie.

Kolejna debata regionalna w ramach kampanii „Energetyka Kocha czyste powietrze” odbędzie się już za kilka tygodni w kolejnym polskim mieście.